0

Not: Bu yazı ilk olarak 2014 yılında kişisel blogumda yayınlanmış olup üzerinde küçük revizyonlar yapılarak bu sayfada tekrar sizlere sunulmuştur. Faydalı olması dileğiyle.

Merhabalar tekrardan. Hız kesmeden bugün sizlere karar yapılarını da anlatmak istedim.

Günlük yaşantımızda da her sorun ve bu sorunlara bulduğumuz çözümler yani bir nevi algoritmalarımızın da vazgeçilmezidir aslında seçimler. Şöyle olursa böyle olmalı bu olursa o zaman şu olmalı diye planlar yaparız.

Programlamada bu değişmez aslında çözüm algoritmalarımız içinde mutlaka oluşan bir takım sonuçlara göre bir takım seçeneklerimiz oluşacaktır. İşte bunu Matlab de yapmamızı sağlayan yapı if else yapısıdır.


Gelelim Matlab de kullanımı nasıldır. Aslında 3 tip yapımız mevcuttur.

Tek şartlı yapılar. Şöyle ki;

İf koşul

İşlemler

end

İkincisi ise ilk şart sağlanmadığı her durumda işleme sokulmasını istediğimiz yapı.

İf koşul

İşlemler

else

İşlemler

End

Bir de son bir tanesi var ki o da şöyle. Birden fazla karşılaştırılması gereken durumlar varsa kullanılan yapı.

İf koşul1

İşlemler

end

elseif koşul2

İşlemler

elseif koşul3

İşlemler
.
.
.
else

İşlemler

end

Son yapının içeriğinden bahsetsem zaten tüm yapıyı anlatmış olacağım. Başlayayım o zaman.

ilk şartımız if ile başlıyor işleme eğer koşul sağlanır ve true değeri elde edilirse program if altındaki kodları işleme sokar ve o işlemler bittiğinde de end kısmına ulaşır ve olay tamamlanır.


Eğer ilk if teki koşul sağlanmaz ise elseif koşullarına tek tek bakılır hangi şart koşul sağlanırsa onun işlemleri yapılır ve yapı sonuca erer.


Eğer hiç bir koşul sağlanmaz ise de else işlemleri yapılacaktır.

Hepsi bu kadardı biraz örneklerimizi görelim isterseniz.

Sorumuz şöyle olsun kullanıcıdan bir değer isteyelim. Bir şofben problemi bu. Girdiği değer 1 olursa suyun sıcaklığı 30 derece olsun 2 girerse 40 3 girerse 50 0 girersede şohben kapalı istediğimiz herhangi bir değeri girmez ise de yanlış değer girdiniz uyarısı verelim.Matlab de karar yapıları da bu şekildeydi. Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. Dersler için sorularınızı ve yorumlarınızı herhangi bir iletişim adresimden ulaştırabilirsiniz. Selametle.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir