0

Not: Bu yazı ilk olarak 2014 yılında kişisel blogumda yayınlanmış olup üzerinde küçük revizyonlar yapılarak bu sayfada tekrar sizlere sunulmuştur. Faydalı olması dileğiyle.

Merhaba herkese. Bu dersimizde Matlab dahil tüm programlama dilleri için önemli bir konu olan klavyeden programa nasıl veri girişi yapabiliriz nasıl veri aktarırız bunu anlatmaya çalışacağım.


Bildiğimiz gibi programların işleyebilmesi istediğimiz işlemleri yapabilmesi için klavye gibi bir dış giriş kaynağından programa veri girişinde bulunmamız gerekebilir. Matlab da bu tür bir işlemi yapabilmemizi sağlayan komut input komutudur.

Şimdi bu kullanımı incelemeye çalışalım.

Matlab da bildiğimiz gibi türlerle pek uğraşmayız bir veri ya sayısaldır yada düz metin yazısı. Bu klavyeden giriş alırken de değişmeyen bir kuraldır. 

O yüzden burada karar vermemiz gereken tek şey var girilecek değer string bir ifade mi yoksa sayısal bir ifade mi? Buna karar verdikten sonra gerisi kolay.
 
Kullanımı:

1. Sayısal Bir Veri Girilecekse

Sayi=input( ‘ Bir Sayı Giriniz= ‘ );


Kullanımı bu şekildedir. Sayısal veri alırken pek sorun yaşamayız aslında. Bunun ekran çıktısını bir görelim.


Hemen kısaca anlatalım kodları. Burada sayi bir değişkendir ve klavyeden girilen değeri tutacaktır bünyesinde. Kodu yazıp enter a bastığımda bana tırnaklar içine yazdığım ifadeyi gösterecektir. Bu tırnaklar içine Türkçe karakter kullanmamızda sıkıntı yoktur. İyi bir programcı özelliği olarak bakarsak istediğimiz şeyi en doğru ifade eden ifadeyi kullanmak önemli olacaktır. Ben 20 değerini girdik ve entera bastığım anda 20 değeri sayi değişkenine atanmış olacaktır. 

Bunu bir görelim.


2. String yani Metinsel Bir İfade Girilecekse

Öncelikle doğru kullanımı göstermeden bu yukarıdaki kullanımdaki gibi yazsak ve veri olarak da string bir değer girsek ne olacak onu görelim.


Gördüğümüz gibi sayısal bir değer girmeyince böyle bir hata aldık. Demek ki metinsel ifade girişi için kodlarımızda ufak bir değişiklik yapmamız gerek. 

Doğru kullanımı görelim ve üzerinden devam edelim.


Matlab dışında bir programlama ile uğraşmış iseniz bilirsiniz diller nesnelerden bunlara bağlı metodlardan fonksiyonlardan oluşur. Burada da input da Matlab kütüphanelerinden bir fonksiyondur ve her fonksiyon kullanılacağı farklı alanlar için farklı parametreler alırlar. Biz buna aşırı yüklenme deriz. Yani biraz daha artisce ifade edicek olursak fonksiyonun overload olması. İnput nesnesi de gördüğümüz gibi bir sayısal değer için tek parametre alırken string bir ifade için iki parametre almaktadır. Fonksiyon parametreleri virgül ile ayrılırlar.

Burada ‘s’ ifadesi string deyiminin kısaltmasıdır ve bu işlem sonunda değişkenen girilecek değerin string türde olacağını belirtir. Peki az önce ben sayı girişi için yazdığım kodda murat diye bir string ifade girince program hata vermişti. String ifade girilecek diye tanımladığım da sayısal bir değer girdiğimizde program hata verecek mi dersiniz?

Cevabı verelim hemen tabi ki hata vermeyecek. Ama girilen sayısal değeri matematiksel bir işleme sokma ihtimalimiz de olmayacak. 

Bu dersimizin de böylelikle sonuna geldik. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar dilerim vesselam.

Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir