0

Not: Bu yazı ilk olarak 2014 yılında kişisel blogumda yayınlanmış olup üzerinde küçük revizyonlar yapılarak bu sayfada tekrar sizlere sunulmuştur. Faydalı olması dileğiyle.

Merhabalar herkese. Matlab konu anlatımlarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dersimizde sizlere karşılaştırma operatörlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Her programlama dilinde olduğu gibi  Matlabde  de ilişkisel ve mantıksal operatörler kullanılmaktadır. Nedir bu operatörler?

Eşittir, eşit değildir, küçüktür, büyüktür yada küçük eşit, büyük eşit gibi ifadeler bizim ilişkisel operatörlerimizdir. 

Çoğu programlama dilinde olduğu gibi eşitlik ifadesi Matlabde de == şeklinde çift eşit karakterleri ile ifade edilir. Bunun anlamı sağ taraftaki değer sol taraftakine eşit midiri sorgulamaktır. Matlab bunun sonucunda bizlere doğru ise 1 yanlış ise 0 değerini döndürecektir. Bu ilk söylediğimin ışığında kısaca diğer operatörlerimizi görüp geçelim.


< Küçüktür
<= Küçük Eşittir
> Büyüktür
>= Büyük Eşittir
~= Eşit değildir ifadesidir. Belki aklınızda eşitin solundaki karakter nasıl yapılıyor gibi bir soru gelebilir. Onu şöyle yapıyoruz Altgr+ü harfine basıyoruz görüldüğü gibi oluyor.

Bunların hepsini isterseniz aşağıdaki gibi tek bir program içinde görelim.İlişkisel operatörlerin olduğu bir matematiksel işlemde öncelik sırası nedir diye soracak olursanız diğer tüm matematiksel işlemlerin ilişkisel operatörlere üstünlükleri vardır. Hemen görelim.


Normalde üstünlük operatörümüzde olsaydı 5<2 ye bakıp cevabı 0 olarak döndürmesini beklerdik ama üstünlük matematiksel işlemde olunca 10<13 değerine bakıp bize sonuç olarak 1 değerini döndürmüştür.

Mantıksal Operatörler

Şimdide biraz mantıksal operatörlermizden bahsedelim.

Mantıksal operatörlerimiz de şunlardır. 

Ve >> && 
Veya >> || 
Değil >> ~

Burada işlemleri mantıksal operatörlerle işleme sokabilmek için operatörümüzün sağındaki yada solundaki değerleri 1 veya 0 olmalıdır yada bir takım işlemlere uğradıktan sonra 1 ve 0 durumuna indirgenmelidir.

Sonuçları da zaten mantıksal işlem tablosundan da bildiğimiz gibi aynı sonuçlara eşit olacaktır.Bir kaç örnekle bunları da görelim isterseniz.Burada dikkat etmemiz gereken değil operantının kullanımı ve işlevi. Genelde değilin amacı o an çıkan sonucun tersini bizlere vermektir. Ve normal ilişkisel operatörlerin solunda kullanılır. 

Yani sonuç gördğümüz gibi son işlemde 5<3 mü hayır yani 0 dır ama ~ değil operatörü bize 0 ın değili yani 1 sonucunu döndürmüştür.

Son bir not kıvamında bir şey söylemek gerekirse ilişkisel ve mantıksal operatörler bool tipinde yani ya 1 yada 0 değerini döndürürler. Bu yapıları gereği karar işlemlerinde daha çok kullanıyor olacağız bu operatörleri diyelim ve bu anlatımında sonuna gelmiş olayım.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Selametle.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir