0

Not: Bu yazı ilk olarak 2014 yılında kişisel blogumda yayınlanmış olup üzerinde küçük revizyonlar yapılarak bu sayfada tekrar sizlere sunulmuştur. Faydalı olması dileğiyle.

Merhaba. 

Bakan yada bakmayanlar için ilk dersimizde Matlab’ı tanıtmıştım, Matlab programı içinde kullandığımız alanların ne işe yaradığından bahsetmiştim. Şimdi artık asıl işimize bakacağız. 

Bu dersimizin ana teması Matlab programının ilk çalışma ekranı Command Window hakkında ipuçları olacak.

1 not ile işe başlayalım.


Not= Matlab o kadar geniş bir programlama dili ki bir konuyu anlatırken o konu ile ilişkili pek çok şeyi gözden kaçırabilirim. Bu yüzden anlatımlarım boyunca Aklıma Geldikçe İpucu bölümü ile bir konuyu anlatırken geçmişte anlattığım bir konu ile alakalı bir şey geldiğinde aklıma onuda o bölümde bahsetmeye çalışacağım. Aklıma Geldikçe ipucu anlatımın herhangi bir anında her an karşınıza çıkabilip hayat kurtaran cinsten olabilir.

Command Window=CW şeklinde kısaltacağım. 

1. CW da >> işaretini görüyorsak bu matlab arayüzünün kod yazmaya müsait olduğunu gösterir.

2. CW da kodlar aşağıdan yukarı ve soldan sağa çalıştırılır hemen hemen her programlama dilinde olduğu gibi.

3.  CW da bir kod girdğimizde bu kodu çalıştırmak istersek Enter tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

4. CW da  5 yazıp enter tuşuna basarsak bu komutu çalıştırır ve biz değeri herhangi bir değişkeni atamadığımız için Matlab bu değeri ans(answer) adlı değişkene otomatik olarak atar.

5. CW da aynı satıra birden fazla kod yazılabilir ancak kodlar arasına virgül konmalıdır.


Gördüğümüz gibi aynı satırda kodlarımı yazdım ve Enter tuşuna bastığımda sonuçları gördüm. 

Peki her değişkene verdiğim değeri sonuç çıktısı olarak görmek istemesem ne yapacağım?


6. Noktalı virgül böyle bir durumda imdadımıza yetişir. Çıktısını görmek istemediğimiz satırın sonuna noktalı virgül koyabiliriz. İşlem yapılır ama çıktı ekranda gözükmez. 

Görelim.7. Aynı satırda yazılan kodlar arasında bırakılan boşluk adedinin hiç bir önemi yoktur. Ne kadar boşluk bırakırsak bırakalım Matlab bunu bir boşluk bırakmışız gibi kabul edecektir.

8. CW da bir kodu çalıştırdıktan sonra o komut satırına veya satırlarına dönüp değişiklik yapmak düzenleme yapmak imkansızdır.

9. Diyelim ki çalıştırdığımız bir önceki kod satırlarında c=a+b; kodunu kullandık. Daha sonra CW da kod yazmaya başladık tekrar ve yine aynı kodu kullanma gereksinimi duyduk. Matlab bize bu konuda bir kolaylık sağlar CW da daha önceden yazdığımız kodların tümünü hafızada tutar ve komut satırında  aşağı ok ve yukarı ok tuşlarına basarak bu kodlara ulaşıp onları kullanma olanağı sağlar bizlere.

10. CW da aynı satırda yazdığımız bir kod çok uzun olduğunda yazdığımız kodun sonuna … (üç nokta) koyarız ve bir alt satırdan kodun devamını yazabiliriz.

11. Her programlama dilinde olduğu gibi kodlarımızı açıklamak için Matlab mühendisleride bize açıklama satırı yazabileceğimiz bir yapı oluşturmuşlardır.

% işaretini kullanarak bir açıklama satırı yazabiliriz. Bu satırları Matlab kod olarak görmez ve atlar.12. Mesela CW ekranına bir sürü kod yazdık denedik falan tam bir çorba oldu ekran artık ne yazdığımızı bile göremez duruma geldik ve CW u temizlemek istedik. Bu işlemi clc komutu ile yaparız. Kod yazar gibi bir satıra clc yazar Enter a basarsak tüm ekran temizlenecektir. 

Bu komut sadece ekranı temizler kullanılan kodları ve değişkenlere atanan değerlere ilişemez.


Komut çalıştığı anda aşağıda gördüğümüz gibi ekran temizlendi ama değişkenlere dokunmadı.


Peki biz değişkenleri silmek isteseydik ne olacaktı?


13. CW da clear komutu değişken değerlerini sıfırlar.Diyebilirsiniz iyide ben hafızadaki tüm değişkenleri değilde sadece istediğim değişkenleri silmek istiyorum. 

Bunu nasıl yapacağım?

14. Böyle bir değişken silme için clear komutu yanına silmek istediğimiz değişken ismini yazmamız yeterli gelecektir.

clear a b c şeklinde. Sadece a, b ve c değişken değerleri silinecektir.
Baştada belirttiğim gibi söylenebilecek daha bir sürü ipucu vardır. Ama şimdilik benim aklıma gelenler bunlar oldu. Bu anlatımımı böylece son vereyim. Bir sonraki derste görüşmek ümidiyle. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar. Vesselam.

Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir