0

Not: Bu yazı ilk olarak 2014 yılında kişisel blogumda yayınlanmış olup üzerinde küçük revizyonlar yapılarak bu sayfada tekrar sizlere sunulmuştur. Faydalı olması dileğiyle.

Break Deyimi: for ve while döngülerini break deyimi ile kontrol edebiliriz. break deyimi kullanııldığı yer de döngünün aniden sonlandırılmasını sağlar. Ve bizi döngü kaçıncı basamakta olursa olsun döngünün dışına atar ve program döngüden sonraki adımları yaparak akışına devam eder.

Continue Deyimi: Yine for döngüsü içinde programın yönünü değiştirmemizi sağlayan deyim olan continue ifadesi kullanıldığı yerde döngünün kendinden sonraki adımlarını yapmaz ve döngünün en başına döner bir sonraki döngü adımını gerçekleştirir.

Aşağıdaki matlab kodu çalıştırıldığında ekranda toplam kaç yazar?

SORUNUN DETAYLI ÇÖZÜMÜ

Döngü çalışmaya başladığında i=0 olur ve bu ifadeyi döngü içinde elseif ifadesi doğrular ve toplama i değeri eklenir. Devam eden kod continue olduğu için döngünün bu adımını burada sonlandırır döngü başına gider ve i değerini 1 artırır. i=1 bu ifadeyi ise if ve else if ifadeleri doğrulamaz döngü içindeki en son işlem yapılır. toplama=toplam+1 işlemi yapılır. Bu adımdan sonra toplam eşittir 1 dir. Bundan sonra i nin  8 e kadar olan çift sayı değerleri için elseif ifadesi tek sayı değerleri içinde döngünün son basamağındaki işlem gerçekleşir. i=8 olduğunda ise bunı if doğrular ve toplam a +2 eklenir. Sonraki adım break ifadesi olduğu için döngünün gerçekleştirmesi gereken 2 döngü daha olmasına rağmen döngü sonlanır ve break bizi döngü dışına atar.

Sonuç olarak toplam=18Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir