0

Merhaba bu yazımda excel de verilerin görsel bir gösterimi olan grafik türlerini ve grafik oluşturma hakkında bilgi vereceğim. Grafik sayesinde çok miktarda verinin ve farklı diziler arasındaki ilişkinin anlaşılması kolaylaşır. Ayrıca elimizde var olan bilgileri daha kolay ve anlaşılır bir şekilde anlatma olanağına sahip oluyoruz.
Kolay anlaşılması açısından resimlerle grafik oluşturmayı ve çeşitlerini anlatalım.

Sütun Grafikler

Verilerin karşılaştırılmasını sağlar. Sütun grafikler belli bir seri verinin zamana bağlı değişimini göstermek için kullanılır. Karşılaştırmanın en kolay yapıldığı veri türüdür.

Sütun grafik üzerinden grafik oluşturmayı anlatmaya başlayalım. Aşağıdaki resimde hazır olan tablomuzdan(aylık kitap satışları) grafik oluşturmak için tablomuzun yanında boş bir kutucuğu tıklıyoruz ve Ekle sekmesinde grafik çeşitlerini bulunduran alandan sütun grafiği seçiyoruz.

Sütun grafiğini seçtikten sonra oluşan grafiğe tıkladığımızda yukarıdaki menülere yenileri eklenecektir. Üst şeritteki Tasarım veya Biçim grafik üzerinde istediğimiz değişiklikleri rahatlıkla yapabiliyoruz. Aynı değişiklikleri grafik üzerine sağ tıklayarak ta bulabiliyoruz.

Pasta Grafikler

Pasta grafiği gösterilmek istenen büyüklüklerin bir dairenin dilimleri biçiminde sunulmasıdır. Her alana düşen daire diliminin merkez açısı hesaplanarak daire içinde belirtilir. Daire grafikleri ölçülen değerlerin birbiri ile karşılaştırılması için kullanılır.

Çizgi Grafikler

Daha çok zaman akışı ve değişimin oranı gibi durumları göstermek için kullanılırlar. Beli aralıklarda yada belli zamanlardaki değişikliği gösterir. Benim örneğim yağış miktarıyla ilgili olsa da hisse senedinin veya döviz kurunun seyrini en iyi açıklar.

Çubuk Grafikler

Bir çubuk grafik tek tek öğeler arasındaki karşılaştırmaları görüntüler. Karşılaştırma değerlerine odaklanmak ve zamanı daha az vurgulamak için, kategoriler dikey olarak, değerler yatay olarak düzenlenmiştir.

Alan Grafikler

Çizgi grafikte olduğu gibi alan grafiği de bir veya daha fazla veri dizisini grafik olarak gösterir ve özellikle de veri kategorileri arasındaki değer değişikliklerini ifade etmede kullanışlıdır. Alan grafikleri, çizgi grafiklerine benzemelerine rağmen verilerdeki değişiklikleri oran olarak değil de miktar olarak gösterirler.

XY (Dağılım) Grafikleri

Değişik veri serilerindeki ilişkileri göstermek yada iki ayrı gruptaki verileri xy koordinatlarıyla aynı veri serisi olarak göstermek için kullanılırlar. Genellikle bilimsel verilerde işe yarayan bir grafik tipidir.

Baloncuk (Buble) Grafikleri

Kabarcık grafik, bir xy (dağılım) grafiğidir. Veri işaretçisinin boyutu, üçüncü bir değişkenin değerini belirtir.

Verilerinizi düzenlemek için x değerlerini bir satır veya sütuna yerleştirin ve ilgili y değerlerini ve kabarcık boyutlarını bitişik satır veya sütunlara girin.

Radar Grafikleri

Radar grafikte, her kategorinin, merkez noktadan dağılan kendi değer ekseni vardır. Çizgiler tüm değerleri aynı seride köprüler. Radar grafik, birçok veri serisinin toplanmış değerlerini karşılaştırır.

Excel de grafik oluşturmayı ve grafik türlerini genel hatlarıyla anlatmaya çalıştım. Son olarak excel de grafik oluşturmak sanıldığı kadar zor değildir, biraz uğraşmak gerekir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir