0

Örnek bir proje planlaması yaptığımız yazılara devam ediyoruz.Bu yazıda kaynakların genel görünümü,yorumlanması ve dengelenmesi hakkında grafikler inceleyeceğiz.

Kaynakları Görüntüleme

Öncelikle kaynakların şu andaki halini görüntülemek için “Görünüm” menüsünden “Kaynak Sayfası” seçilir.Fazla yüklenen kaynaklar şekilde olduğu gibi kırmızı görünmektedir.

Kaynak grafiklerini görüntülemek için “Diğer Görünümler” başlığı altından “Kaynak Grafikleri” seçilir.

Kaynak Grafiğini Görüntüleme

Fazla yüklenmiş kaynaklardan biri olan “Satış Temsilcisi” kaynağının kaynak grafiğini incelersek; hangi tarihler arasında görevli olduğunu ve ne kadar görevli olduğunu görülebilir.

Fazla yüklenme olmayan kaynaklardan biri olan “İnsan Kaynakları Yöneticisi Yardımcısı” kaynağının grafiği ise şu şekildedir.

Raporları Görüntüleme

Kaynaklarla ilgili raporlara şu şekilde ulaşılır:

“Kaynak Genel Görünümü” raporunu incelersek;tüm kaynakların ait çalışma durumu görüntülenebilir.Henüz dengeleme yapılmadığı için satış temsilcisi ve mühendis kaynaklarının çalışmasının diğer kaynaklara göre fazla yüklenmiş olduğu görünmektedir.

Proje çalışmaya başlatıldığında ise çalışma durumu grafiğinde veriler çıkacaktır.

“Fazla Yüklenmiş Kaynaklar” grafiği incelenirse;sadece fazla yüklenmiş kaynaklara ait çalışma durumu görüntülenir.Kaynak dengeleme sonrası bu grafikteki veriler sıfırlanır.

Kaynağı Seviyelendirme

Fazla yüklenmiş kaynakları dengelemek için “Kaynağı Seviyelendir” seçeneği kullanılır.

Dengeleme sonrasında zaman çizelgesi incelenerek toplam sürenin uzayıp uzamadığı ve hangi faaliyetin süresinin değiştiği incelenir.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir