0

Merhaba herkese.  Bu eğitimler boyunca excel programının elimden geldiği kadarı ile, bilgim dahilinde işimize yarayacak olan özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Umarım, fayda görürsünüz.

Bu yazımız Excel’i biraz tanıma amaçlı olacak. Ne iş yaptığını nerelerden buralara geldiğini kısaca bilelim ki hayal gücümüzde buna göre daha güzel şekillenebilsin.
Kısaca bir gelişim hikayesine bakalım isterseniz. (Hikayenin kurgusu temel gerçek bilgiler dışında bana aittir)
Harword Üniversitesinde sıradan günlerden biriydi. Kimse o günün aslında kullandığımız bilgisayarların tarihini değiştireceğinden haberdar değildi. Dan Brincklin yine sıradan gibi gelecek bir derse başlamıştı. Hocası kara tahta üzerinde tablolar ile işlem yapıyordu. Her yeni değer için eski değerleri siliyor yeni değerler için sonuçları bir kere bir kere daha hesaplıyordu. Dan Brincklin tahtaya baktı ve içinden şöyle geçirdi o an, ohooo her defasında yazıyor siliyor bir daha hesaplıyor bu çok uzun ama, ya sınavda sorsa çok zaman alacak diye düşünürken bir ışık yandı. Dan acaba bu tablolama sistemini elektronik ortama aktarsak nasıl olurdu diye düşünmeye başladı. Sonra kafasında ölçtü biçti getirilerini götürülerini düşündü içi içine sığmıyordu bir an önce yurda dönüp aklındakileri elektronik ortama aktarmalıydı. O günkü derslerinin bitmesine bile sabredemeyen Dan soluğu yurtta aldı. Yurtta onun gibi bu işlere meraklı MIT öğrencisi arkadaşı Robert Frankston vardı.
Dan’ın gözleri parlıyordu. Dan, Robert’a abi aklıma muhteşem bir fikir geldi bunu yapabilirsek köşeyi döndük demektir diye anlatmaya başladı. Robert ta Dan anlattıkça heycanlandı. Yapar mıyız yaparız abi dediler ve işe koyuldular. Bu iki kafadar 1979 yılında VisiCalc isimli ilk tablolama programını yazdılar. Yani Excel’in atasını.
Aslında tam olarak neyi başardıklarının farkında değillerdi. 1970 li yılların başında bilgisayar kullanımı akademik araştırma labaratuvarlarında araştırma yapan kişiler ile bilgisayara özel ilgisi olan Hackerlar ile sınırlıydı.
İşte bu durum, geliştirilen program ile değişti. Adeta Dan ve Robert bilgisayarın kullanımdaki gidişatını değiştirdiler. VisiCalc programı 6 yılda 700 binden fazla kopya satarak inanılmaz bir başarıya ulaştı. Bu sayede bilgisayarlar ofis ve ev kullanımına geçmesini sağlamış oldular. Hemen hemen tüm masaüstü bilgisayarların çıkış tarihide bu zamana denk gelmektedir.
Bu program sadece iki tuşa basarak istenilen işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyordu. Ayrıca üzerinde çeşitli değişiklikleri anlık yapmaya izin verip anlıkta sonuç görmenize yardımcı oluyordu.
VisiCalc’ın öncülük ettiği bu sektörde ilk yer alan programlardan Lotus.  1982 de Lotus 1-2-3 yeni dönem işlem tablolarını geliştirdi. Bu işlem tablosunda genişletilmiş işlem boyutları ve sözcük işlemci özellikler bulunmaktaydı.
Ve geliyoruz ilk Excel.
İlk excel 1985 yılında Appel’ın Macintosh bilgisayarı için geliştirilmiştir.
Bu tarihten sonra ihtiyaca göre excel geliştirilmeye devam etti. İlk versiyonları, Windows geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından yaygın bir şekilde kullanılmadığından Apple için yazıldı.
1993 deki çıkarılan Excel versiyonu Excel 5 olarka bilinir ve büyük değişimler içermiştir. Çoklu sekme, çalışma kitabı kavramı ve Visual Basic desteği bu versiyonla beraber gelmiştir.
 Buradan sonra daha detaylı bir kronolojik gelişim yazsam ben okurken sıkıldım sizlerde sıkılırsınız gele gele bugüne geldi geçmiş versiyonları bizi pekte ilgilendirmiyor zaten 😀
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Selametle.

Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir